Przyczyną takiego zjawiska jest ciągła emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Największy udział biorą w tym udział fabryki, elektrownie węglowe oraz cała infrastruktura związana z przemysłem ropnym. Niewątpliwie jest to zjawisko, które należy powstrzymać, ponieważ w ciągu kilku dziesięcioleci warunki na Ziemi mogą już nie sprzyjać życiu ludzkiemu.
Jednym z rozwiązań, które może zahamować ociepleniu klimatycznemu jest stosowanie alternatywnych źródeł energii. Fabryki i elektrownie mogą stosować biopaliwa bądź inne opały, które wydzielają mniej szkodliwych substancji do naszego powietrza. Powszechnie stosowane są obecnie elektrownie jądrowe oraz wiatrowe. Ponadto rosnącą popularnością cieszą się farmy czerpiące energię słoneczną.
Fotowoltaika stosowana jest również w gospodarstwach domowych. Na razie trend ten jest spotykany w domach jednorodzinnych. Panele słoneczne instalowane są na dachach. Tam też jest pobierane źródło energii, czyli promienie słońca. Ważnym elementem całej instalacji jest również inwerter, który jest ważnym pośrednikiem pomiędzy panelami pobierającymi energię a akumulatorem, który ją gromadzi. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie fotowoltaiki to możemy ubiegać się o dofinansowanie, które może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Czym jest inwerter?
Mając w domu panele słoneczne wytwarzające prąd elektryczny i chcą tym prądem zasilać urządzenia domowe, nie można zapomnieć o odpowiednio dobranym inwerterze. Inwerter to nic innego jak falownik, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Zakup inwertera jest konieczny, jeśli mając panele słoneczne chce się zasilać domowe urządzenia prądem powstałym w fotoogniwach. Powstaje w nich bowiem prąd stały, który nie nadaje się do zasilania urządzeń domowych. Te potrzebują prądu zmiennego, a dokładniej przemiennego o odpowiednich parametrach: napięciu 230 Volt oraz częstotliwości 50 Herców. Chcąc sprawić, żeby fotowoltaika w domu zasilała urządzenia elektryczne, trzeba dobrać do instalacji inwerter, który skutecznie zamieni prąd stały wytworzony przez panele słoneczne na prąd przemienny. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego inwertera? Dobry inwerter powinien mieć wysoką sprawność, co oznacza niewielką stratę przy zamianie prądu ze stałego na zmienny. Strat nie da się w całości zniwelować i nie istnieje inwerter, który wcale nie traci energii. Jeden inwerter może jej jednak tracić więcej, a inny mniej. informacja na ten temat znajduje się zazwyczaj w nocie katalogowej danego inwertera. Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter warto sprawdzić tę notę i zweryfikować informację ile traci on energii przy zamianie prądu. Zawsze trzeba wybrać inwerter o mniejszych stratach. Dzięki temu nasza domowa fotowoltaika będzie bardziej wydajna, bo nie będzie niepotrzebnie tracić energii.
Zazwyczaj ludzie przy domach mają instalacje
Fotowoltaika wciąż zyskuje coraz więcej zwolenników, a sama technologia fotowoltaiczna rozwija się tak szybko, że coraz to nowsze rozwiązania są jeszcze lepsze dla naszego środowiska niż kiedyś. Fotowoltaika zapewnia czystą energię, gdzie podstawą energii jest ciepło pobierane przez panele słoneczne. Coraz więcej ludzi decyduje się na ogrzewanie domu, bądź przynajmniej częściowe jego dogrzewanie poprzez montaż paneli słonecznych, dzięki czemu przyczyniają się do rozwoju ochrony środowiska. Wybierając sposób produkcji energii dla naszego domu, warto wziąć pod uwagę dział nauki, jakim jest fotowoltaika.
Na rynku obecnych jest wiele firm zajmujących się profesjonalną instalacją paneli słonecznych, z których usług warto skorzystać, gdyż odpowiednia instalacja fotowoltaiki nie jest wcale taka łatwa. Jak działa taka instalacja? Panele słoneczne czerpią ciepło z energii promieni słonecznych, które generują stałe napięcie. W naszych gniazdkach płynie napięcie zmienne - aby dostosować jedno do drugiego, należy zastosować inwerter, albo inaczej falownik, który dostosowuje wytworzony prąd do napięcia, z którego korzystamy na co dzień. Dzięki temu możemy swobodnie korzystać z wytworzonego w naszych panelach słonecznych prądu. Zazwyczaj ludzie przy domach mają instalacje fotowoltaiczne pozwalające na przykład ogrzanie wody lub domu za pomocą nowoczesnych metod ogrzewania, ale przy większej ilości paneli i odpowiednim dostosowaniu instalacji, można również korzystać z tego prądu na przykład w przypadku oświetlenia.